سیناتروپین®


(سوماتروپین)

Expand Your Child’s Happiness


معرفی

سیناتروپین® (سوماتروپین) شکل نوترکیب هورمون رشد انسانی است که نقش مهمی در رشد استخوان‌ها و عضلات ایفا می‌کند.

دوز و اشکال دارویی

قلم تزریقی حاوی محلول آماده تزریق دارای 5 میلی‌گرم (معادل 15 واحد بین‌المللی) سوماتروپین در 5/1 میلی‌لیتر

قلم تزریقی حاوی محلول آماده تزریق دارای 10 میلی‌گرم (معادل 30 واحد بین‌المللی) سوماتروپین در 5/1 میلی‌لیتر

موارد مصرف

سیناتروپین® برای درمان کمبود رشد در کودکان و بزرگسالانی کاربرد دارد که میزان هورمون رشد طبیعی در بدن آن‌ها از حد معمول کمتر است. این دارو می‌تواند برای افراد مبتلا به نارسایی مزمن کلیه، سندروم نونان، سندروم ترنر، سندروم پردر-ویلی، کوتاهی قامت به هنگام تولد و غیره مفید باشد. سیناتروپین® همچنین برای جلوگیری از کاهش وزن شدید در افراد مبتلا به ایدز و برای درمان سندروم کوتاهی روده کاربرد دارد. این دارو ممکن است برای مواردی غیر از آنچه در اینجا آورده شده است، تجویز شود.  

نحوه مصرف

 1. قلم را از یخچال خارج کرده و مدتی صبر کنید تا هم­دمای محیط شود.
 2. دست­های خود را به خوبی با آب و صابون بشویید.
 3. بهترین مناطق برای تزریق دارو همانطور که در شکل شماره 3 نشان داده شده است، پشت یا کنار بازوها (با فاصله حداقل 5/7 سانتی‌متر از شانه‌ و آرنج)، روی شکم (با فاصله 5 سانتی­متر از ناف) و روی ران­ها است. بهتر است در هر بار تزریق، بخش متفاوتی را انتخاب کنید.
 4. قلم را با یک دست نگه دارید. سرپوش قلم را با دست دیگر بردارید.
 5. با پد الکلی، سر قلم (محل اتصال سوزن) را ضدعفونی کنید.
 6. یک سوزن جدید برداشته و پس از جدا کردن برچسب آن، روی قلم قرار دهید. سوزن را در جهت عقربه ساعت بچرخانید تا در جای خود محکم شود.
 7. به آرامی درپوش خارجی سوزن را بردارید تا جدا شود. درپوش خارجی را برای زمانی که می­خواهید سوزن را دور بیاندازید، نگه دارید.
 8. درپوش داخلی سوزن را با احتیاط برداشته و آن را دور بیاندازید. قلم را به گونه­ای نگه دارید که سرِ سوزن به سمت بالا باشد.
 9. در اولین استفاده از هر قلم جدید، پیچ تنظیم دوز را روی عدد 2 بچرخانید.
 • اگر پیچ تنظیم­کننده دوز را بیش از دوز مورد نظر چرخاندید، برای تصحیح دوز و برگشت به مقدار مورد نیاز، آن را در خلاف جهت بچرخانید.
 • هیچگاه در حال تنظیم دوز، دکمه فوقانی را فشار ندهید، زیرا منجر به خروج دارو می گردد.
 1. به آرامی به محفظه حاوی دارو ضربه بزنید تا حباب­های هوا به سمت بالا حرکت کنند. ممکن است بعضی حباب­های کوچک در محفظه باقی بماند.
 2. دکمه فوقانی قلم را با انگشت شست فشار دهید تا عدد 0، در پنجره نمایشگر دوز، در مقابل نشانگر قرار گیرد. در این مرحله خروج یک قطره مایع را از سوزن خواهید دید.
 • اگر هیچ قطره ای مشاهده نکردید، مراحل 9 تا 11 را تکرار کنید. شما می توانید این مراحل را حداکثر 4 بار تکرار کنید. در صورتی که همچنان هیچ قطره ای خارج نشد، سوزن را تعویض کنید. اگر با تعویض سوزن مشکل برطرف نشد، با مرکز حمایت از بیماران شرکت سیناژن تماس بگیرید.
 1. پیچ تنظیم کننده دوز را بچرخانید تا عدد توصیه شده توسط پزشک یا داروساز، در پنجره نمایشگر دوز، در مقابل نشانگر ظاهر شود.
 • زمانی که داروی موجود در قلم رو به اتمام باشد، شما نمی­توانید پیچ تنظیم کننده دوز را بیش از مقدار موجود در آن بچرخانید. به پیچ تنظیم کننده دوز فشار وارد نکنید. قلم را دور بیاندازید یا تعداد واحد باقیمانده از دارو را مصرف کرده و برای تکمیل دوز مورد نظرتان از یک قلم جدید استفاده نمایید.
 1. سطح مورد نیاز از پوست را با پدا لکلی، ضدعفونی کنید.
 2. قلم را با زاویه 90 درجه در محل تزریق قرار داده و سوزن را وارد پوست نمایید.
 3. دکمه فوقانی را با انگشت شست به طور کامل به پایین فشار دهید تا عدد 0 در مقابل نشانگر در پنجره نمایشگر دوز ظاهر شود.
 • هنگامی که به دکمه فوقانی فشار می آورید، مراقب باشید که با سایر انگشتان خود پیچ تنظیم کننده دوز را لمس نکنید؛ این کار ممکن است تزریق دارو را متوقف کند.
 1. دکمه فوقانی قلم را از زمانیکه عدد 0 در مقابل نشانگر در پنجره نمایشگر دوز ظاهر شد؛ به مدت 6 ثانیه نگه داشته و سپس سوزن را از پوست خارج نمائید.
 • در صورتی­که بعد از اتمام تزریق، قطره­های دارو از سوزن خارج شد، در تزریق بعدی سوزن را مدت زمان بیشتری در پوست نگه دارید.
 1. درپوش خارجی را با احتیاط روی سوزن قرار دهید. سپس آن را در خلاف جهت اولیه بچرخانید تا از جای خود خارج شود. سوزن را به همراه درپوش خارجی دور بیاندازید.
 2. سرپوش محافظ را روی قلم بگذارید و قلم را جهت استفاده­ های بعدی در یخچال قرار دهید.

نکاتی که قبل از شروع درمان باید بدانید

در صورتی که به سوماتروپین یا اجزای دیگر این دارو حساسیت دارید، نباید از آن استفاده کنید. همچنین در موارد زیر از مصرف این دارو بپرهیزید:

 • بیماری جدی به دلیل نارسایی ریه یا مشکلات ناشی از جراحی، جراحت، یا تروما
 • سرطان
 • مشکلات چشمی ناشی از دیابت
 • در صورتی در حال درمان جهت سندروم پردر-ویلی هستید و اضافه وزن یا مشکل تنفسی (شامل آپنه هنگام خواب) دارید

برای اینکه مطمئن شوید که می‌توانید از سوماتروپین استفاده کنید، در صورت ابتلا به موارد زیر به پزشک خود اطلاع دهید:

 • دیابت
 • اختلال غده هیپوفیز
 • خمیدگی غیرمعمول در ستون فقرات
 • کم کاری غده تیروئید
 • سابقه جراحت یا تومور در سر
 • سابقه سرطان مغزی یا رادیوتراپی در کودکی

پزشک و داروساز خود را در مورد داروها (اعم از نسخه‌ای، غیر نسخه‌ای، مکمل‌ها و داروهای گیاهی) و بیماری‌های زمینه‌ای خود مطلع سازید. بدون مشورت با پزشک خود دارویی را شروع یا قطع نکنید یا دوز آن را تغییر ندهید.

نکاتی که در حین درمان باید بدانید

به هنگام مراجعه به مراکز درمانی، تمامی کادر درمانی اعم از پزشک، داروساز، دندانپزشک و پرستار را از اینکه این دارو را مصرف می‌کنید، مطلع سازید. از دلایل این امر این است که این دارو ممکن است نتایج بعضی از تست‌های آزمایشگاهی و غلظت بعضی از داروها را تحت تأثیر قرار دهد.

در صورتی که علائم قند خون بالا مانند گیجی، خواب آلودگی، تشنگی شدید، گرسنگی شدید، تکرر ادرار، گر گرفتگی، تنفس سریع یا احساس بوی میوه در تنفس در شما بروز کرد، به پزشک خود خبر دهید.

طبق دستور پزشک خود به طور دوره‌ای آزمایش خون بدهید.

در مدتی که از سوماتروپین استفاده می‌کنید، از نوشیدن الکل بپرهیزید.

طبق دستور پزشک خود رژیم غذایی و فعالیت ورزشی مرتب داشته باشید.

اگر سن شما بیشتر از 65 سال است، از سوماتروپین با احتیاط بیشتری استفاده کنید.

تماس با واحد حمایت از بیماران

توجه داشته باشید اگر عوارضی به جز موارد ذکر شده را تجربه کردید، آنها را با پزشک خود در میان گذاشته و یا  اینجا کلیلک کنید و با ما از طریق مرکز حمایت بیمار سیناژن تماس حاصل فرمائید. 

بارداری و شیردهی

در صورتی که باردار هستید یا قصد بارداری در طول درمان راد ارید، پزشک خود را مطلع سازید.

مشخص نیست که آیا سوماتروپین می‌تواند وارد شیر مادر شود و ضرری برای کودک شیرخوار داشته باشد یا خیر. ذر صورتی که شیرده هستید، به پزشک خود اطلاع دهید.

نحوه ی نگهداری

داروی سیناتروپین® قبل از اولین استفاده باید در دمای 2 تا 8 درجه سانتی‌گراد (در یخچال) نگهداری شود. بعد از اولین استفاده می‌توان سیناتروپین® را تا سه هفته در دمای اتاق (زیر 25 درجه سانتی‌گراد) و یا به مدت چهار هفته در دمای 2 تا 8 درجه سانتی‌گراد نگهداری کرد. از دارو بعد از تاریخ انقضایی که بر روی آن درج شده‌است، استفاده نکنید.

دارو در جعبه اصلی و دور از نور نگهداری شده و از یخ‌زدگی محافظت شود.

سوالات متداول

A

تزریق دارو باید به صورت زیرجلدی با زاویه 90 درجه انجام شود. محل‌های مناسب جهت تزریق عبارت اند از: پشت یا کنار بازوها با فاصله حداقل 7.5 سانتی‌متر از شانه و آرنج، روی شکم و با فاصله 5 سانتی‌متر از ناف، و روی ران‌ها.

A

ترشح طبیعی هورمون رشد در بدن، هنگام شب و 2-3 ساعت بعد از شروع خواب انجام می شود. برای پیروی از روند طبیعی ترشح این هورمون، بهتر است که سیناتروپین® شب هنگام  و قبل از خواب تجویز شود.

A

هر قلم را بعد از اولین استفاده می‌توان تا 3 هفته در دمای زیر 25 درجه نگهداری کرد.

A

پس از بلوغ به علت بسته شدن صفحات رشد، دارو تاثیر اندکی در رشد قدی کودک خواهد داشت. اما دارو به جز اثر بر روی قد اثرات دیگری بر روی بدن دارد. مانند اثر بر متابولیسم لیپید، پروتئین، کربوهیدرات و تاثیر بر ساخت سلول‌های خونی. تصمیم در خصوص ادامه یا قطع درمان بایستی با نظر پزشک صورت گیرد.

بیشتر