سینال-اف ®


(فولیتروپین آلفا)

The Right Choice for Fertility


معرفی

سینال-اف® (فولیتروپین آلفا) ترکیبی هورمونی مشابه هورمون تحریک کننده فولیکول (FSH) که توسط غده هیپوفیز ترشح می‌گردد، می‌باشد که توسط تکنیک DNA نوترکیب ساخته می‌شود. نقش FSH کمک به بلوغ تخمک ها در تخمدان می‌باشد.

فولیتروپین آلفا به عنوان دارویی مؤثر در درمان ناباروری خانم‌ها استفاده می‌شود. در زنانی که ناباروری ایشان به علت مشکلات تخمک‌گذاری می‌باشد، این دارو باعث رشد تخمک‌ها و تخمک‌گذاری صحیح می‌شود.

فولیتروپین آلفا در مردان نیز به عنوان داروی ناباروری استفاده می‌شود. برخی مردان به علت مقدار کم و ناکافی اسپرم دچار ناباروری می‌شوند که سینال-اف® باعث افزایش تعداد اسپرم در این مردان می‌شود.

دوز و اشکال دارویی

قلم تزریقی حاوی محلول آماده تزریق دارای 450 واحد بین‌المللی فولیتروپین آلفا در 0.75 میلی‌لیتر

قلم تزریقی حاوی محلول آماده تزریق دارای 900 واحد بین‌المللی فولیتروپین آلفا در 1.5 میلی‌لیتر

ویال حاوی 75 واحد بین‌المللی فولیتروپین آلفا، به همراه یک آمپول به حجم 1 میلی لیتر آب مقطر استریل به عنوان حلال دارو

موارد مصرف

 • این دارو به زنان نابارور کمک می‌کند تا بتوانند باردار شوند.
 • این دارو باعث افزایش اسپرم و درمان ناباروری مردان می‌شود.

سینال-اف® ممکن است برای درمان مواردی غیر از آنچه در بالا ذکر شد، کاربرد داشته باشد که با توجه به تشخیص پزشک برای شما تجویز می شود.

نحوه مصرف

 • توجه کنید که دارو باید مطابق دستور پزشک مصرف گردد و از هر گونه تغییر خودسرانه در شیوه و دوز مصرفی جداً خودداری نمائید.
 • سینال-اف® باید در مطب پزشک یا بیمارستان و یا کلینیک تحت نظر پزشک تزریق شود ودر صورت صلاحدید پزشک واطمینان از آموزش صحیح می‌توانید تزریق دارو را در منزل انجام دهید.
 • قبل از تزریق، ویال و قلم حاوی دارو را بالا و در مقابل نور گرفته و در صورت مشاهده هر گونه مواد اضافی و یا تغییر رنگ و ... از تزریق آن خودداری کنید.
 • در مورد فرم ویال، یک یا تعداد بیشتری از آن را در 1 میلی‌لیتر از حلال آب مقطر برای تزریق حل کنید (در هر نیم میلی لیتر حلال (نصف مقدار حلال موجود در آمپول) نباید بیشتر از 225 IU از پودر دارو حل شود). دارو بعد از آماده سازی و حل شدن پودر با حلال باید سریعاً به صورت زیر جلدی تزریق شود.
 • دوز و مدت زمان مصرف این دارو به وضعیت شما و میزان پاسخ دهی شما به دارو بستگی دارد و با تشخیص پزشک تعیین می‌شود. پزشک شما برخی تست‌های آزمایشگاهی مثل سطح سرمی استرادیول و اولتراسوند رحمی را برای شما تجویز می‌کند تا میزان دوز صحیح و زمان مصرف داروی بعدی (HCG) را برای شما مشخص کند.
 • فراموش نکنید بهتر است برای جلوگیری از مشکلات پوستی ناشی از تزریق دارو، در هر بار مصرف دارو، محل تزریق روی بدنتان را جا به جا کرده و در مناطق مختلف تزریق را انجام دهید. (فاصله‌ی 2.5 سانتی‌متر بین دو محل تزریق مناسب است)
 • سر سوزن یا سرنگ، شیشه‌ی دارو و داروی اضافه (در مورد فرم ویال) را بعد از تزریق دور بریزید. موارد ایمنی را در این مورد باید رعایت نمایید.
 • اگر تزریق یک دوز سینال-اف® را فراموش کردید، حتماً در سریع ترین زمان ممکن با پزشک خود تماس بگیرید.
 • اگر مقداری بیشتر از دوز تجویز شده توسط پزشک تزریق گردید، حتما با پزشک خود و یا مرکز کنترل مسمومیت تماس بگیرید.
 • در صورت بروز هرگونه مشکل یا سوال در خصوص داروی سینال-اف® با پزشک یا سیستم حمایت از بیمار شرکت سیناژن (42593-021) تماس بگیرید.
 • حتماً به گونه‌ای برنامه‌ریزی کنید که آخرین روز تزریق داروی سینال-اف® را بتوانید به پزشک خود اطلاع دهید. این مورد از این جهت حائز اهمیت است که باید یک روز بعد از آخرین تزریق سینال-اف® داروی دیگرتان (HCG) را شروع کنید و پزشکتان باید حتماً در جریان باشد و دارو را برای شما نسخه کند و روند درمانی را با صلاحدید خود برای شما در نظر بگیرد.

دستورالعمل استفاده از قلم سینال-اف®

 1. قلم را از یخچال خارج کرده و مدتی صبر کنید تا هم­دمای محیط شود.
 2. دست­های خود را به خوبی با آب و صابون بشویید.
 3. بهترین مناطق برای تزریق دارو همانطور که در شکل شماره 3 نشان داده شده است، روی شکم (با فاصله 5 سانتی­متر از ناف) و روی ران­ها است. بهتر است در هر بار تزریق، بخش متفاوتی را انتخاب کنید.
 4. قلم را با یک دست نگه دارید. سرپوش قلم را با دست دیگر بردارید.
 5. با پد الکلی، سر قلم (محل اتصال سوزن) را ضدعفونی کنید.
 6. یک سوزن جدید برداشته و پس از جدا کردن برچسب آن، روی قلم قرار دهید. سوزن را در جهت عقربه ساعت بچرخانید تا در جای خود محکم شود.
 7. به آرامی درپوش خارجی سوزن را بردارید تا جدا شود. درپوش خارجی را برای زمانی که می­خواهید سوزن را دور بیاندازید، نگه دارید.
 8. درپوش داخلی سوزن را با احتیاط برداشته و آن را دور بیاندازید. قلم را به گونه­ای نگه دارید که سرِ سوزن به سمت بالا باشد.
 9. در اولین استفاده از هر قلم جدید، پیچ تنظیم دوز را روی عدد 2 بچرخانید.
 10. اگر پیچ تنظیم­کننده دوز را بیش از دوز مورد نظر چرخاندید، برای تصحیح دوز و برگشت به مقدار مورد نیاز، آن را در خلاف جهت بچرخانید.
 11. هیچگاه در حال تنظیم دوز، دکمه فوقانی را فشار ندهید، زیرا منجر به خروج دارو می گردد.
 12. به آرامی به محفظه حاوی دارو ضربه بزنید تا حباب­های هوا به سمت بالا حرکت کنند. ممکن است بعضی حباب­های کوچک در محفظه باقی بماند.
 13. دکمه فوقانی قلم را با انگشت شست فشار دهید تا عدد 0، در پنجره نمایشگر دوز، در مقابل نشانگر قرار گیرد. در این مرحله خروج یک قطره مایع را از سوزن خواهید دید.
  • اگر هیچ قطره ای مشاهده نکردید، مراحل 9 تا 11 را تکرار کنید. شما می توانید این مراحل را حداکثر 4 بار تکرار کنید. در صورتی که همچنان هیچ قطره ای خارج نشد، سوزن را تعویض کنید. اگر با تعویض سوزن مشکل برطرف نشد، با مرکز حمایت از بیماران شرکت سیناژن تماس بگیرید.
 14. پیچ تنظیم کننده دوز را بچرخانید تا عدد توصیه شده توسط پزشک یا داروساز، در پنجره نمایشگر دوز، در مقابل نشانگر ظاهر شود.
  • زمانی که داروی موجود در قلم رو به اتمام باشد، شما نمی­توانید پیچ تنظیم کننده دوز را بیش از مقدار موجود در آن بچرخانید. به پیچ تنظیم کننده دوز فشار وارد نکنید. قلم را دور بیاندازید یا تعداد واحد باقیمانده از دارو را مصرف کرده و برای تکمیل دوز مورد نظرتان از یک قلم جدید استفاده نمایید.
 15. سطح مورد نیاز از پوست را با پدا لکلی، ضدعفونی کنید.
 16. قلم را با زاویه 90 درجه در محل تزریق قرار داده و سوزن را وارد پوست نمایید.
 17. دکمه فوقانی را با انگشت شست به طور کامل به پایین فشار دهید تا عدد 0 در مقابل نشانگر در پنجره نمایشگر دوز ظاهر شود.
  • هنگامی که به دکمه فوقانی فشار می آورید، مراقب باشید که با سایر انگشتان خود پیچ تنظیم کننده دوز را لمس نکنید؛ این کار ممکن است تزریق دارو را متوقف کند.
 18. دکمه فوقانی قلم را از زمانیکه عدد 0 در مقابل نشانگر در پنجره نمایشگر دوز ظاهر شد؛ به مدت 6 ثانیه نگه داشته و سپس سوزن را از پوست خارج نمائید.
  • در صورتی­که بعد از اتمام تزریق، قطره­های دارو از سوزن خارج شد، در تزریق بعدی سوزن را مدت زمان بیشتری در پوست نگه دارید.
 19. درپوش خارجی را با احتیاط روی سوزن قرار دهید. سپس آن را در خلاف جهت اولیه بچرخانید تا از جای خود خارج شود. سوزن را به همراه درپوش خارجی دور بیاندازید.
 20. سرپوش محافظ را روی قلم بگذارید و قلم را جهت استفاده­های بعدی در یخچال قرار دهید.

نکاتی که قبل از شروع درمان باید بدانید

 • اگر به فولیتروپین آلفا یا برخی مواد موجود در آن در گذشته حساسیت نشان داده‌اید، به پزشک خود خبر دهید.
 • اگر به دارویی مشابه این دارو (مثلاً سایر داروهای درمان ناباروری) یا داروهای دیگر یا مواد غذایی و ... حساسیت دارید، حتماً درباره این آلرژی و حساسیت و علائمی که با مصرف هریک از این موارد در شما ایجاد می‌شود با پزشک خود صحبت کنید.
 • علائمی که ممکن است نشان دهنده آلرژی باشد شامل: جوش‌های پوستی،کهیر، خارش، تنفس‌های کوتاه و تنگی نفس، خس خس سینه و صدا دار بودن تنفس، سرفه، تورم صورت، تورم لب‌ها، تورم زبان و تورم گلو است. این موارد می‌تواند در هر فرد متفاوت باشد و موارد دیگری را غیر از آنچه ذکر شد شامل شود که حتماً باید با پزشک خود در میان بگذارید.

 • اگر مشکلات و بیماری‌های زیر را دارید حتماً به پزشک خود بگویید:
 • - بیماری ها و مشکلات غده آدرنال (غده فوق کلیه)

  - تومور مغزی

  - بیماری‌ها و مشکلات مرتبط با غده‌ی هیپوفیز مغز

  - مشکلات و بیماری‌های غده تیروئید (مثل کم‌کاری تیروئید یا پرکاری تیروئید)

  - در خانم‌ها، وجود تومور در اندام‌های زنانه مثل پستان‌ها ، تخمدان‌ها و رحم

  - در خانم‌ها، بزرگ بودن تخمدان‌ها و یا کیست تخمدانی

  - در خانم‌ها، خونریزی غیر طبیعی و زیاد از واژن و رحم

  - خونریزی مجاری ادراری

  - در آقایان، آسیب دائمی به بیضه‌ها

  - مشکلات انعقاد خون

  - مشکلات تنفسی مانند آسم

 • اگر باردار هستید یا احتمال می‌دهید که باردار باشید حتماً به پزشک خود اطلاع دهید.
 • اگر در دوران شیردهی هستید، حتماً در خصوص مصرف این دارو با پزشک خود مشورت کنید.
 • پزشک شما تست‌های آزمایشگاهی نظیر سنجش سطح سرمی استرادیول و اولتراسوند رحمی را برای شما تجویز خواهد کرد تا دوز صحیح و مناسب از سینال-اف® را برای شما تجویز کند. همچنین این آزمایش‌ها کمک می‌کنند تا پزشک زمان تجویز و تزریق داروی دیگرتان به اسم HCG را به دنبال اتمام سینال-اف® برای شما در نظر بگیرد.
 • قبل از شروع درمان با سینال-اف® باید تمامی داروهائی که به جز این دارو استفاده می‌کنید را به پزشک خود اطلاع دهید. این موارد شامل تمامی داروهایی که برای شما تجویز شده، داروهایی که بدون نسخه پزشک تهیه کرده‌اید، داروهای گیاهی و تمامی ویتامین‌ها و مکمل‌ها می‌باشد. تداخل داروئی این موارد با داروی سینال-اف® باید بررسی شود. مشاوره با داروساز می‌تواند در بررسی تداخلات دارویی برای شما بسیار مفید واقع شود. لازم به ذکر است که گیاهان داروئی از این امر مستثنی نیستند. هیچ دارویی را بدون مشورت با پزشک،کم یا زیاد و یا قطع نکنید.

نکاتی که در حین درمان باید بدانید

در صورتی که در زمان مصرف این دارو علایم حساسیت به دارو را مشاهده نمودید، دارو را مصرف نکرده و هر چه سریعتر پزشک خود را در جریان قرار دهید. این علائم شامل موارد ذیل می‌باشد:

 • کهیر
 • انواع بثورات و یا خارش پوستی
 • احساس تنگی نفس
 • افت فشار خون
 • احساس گرفتگی و یا کلفتی صدا
 • احساس تورم در صورت، زبان و یا گلو.

هنگامی که به دندانپزشک، جراح و سایر پزشکان مراجعه می‌کنید، اطلاع دهید که در حال مصرف داروی سینال-اف® (فولیتروپین-آلفا) می‌باشید.

اثر بخشی سینال-اف® با اندازه‌گیری سطح سرمی استرادیول و اولتراسوند رحمی، تحت نظر پزشک در فواصل منظم بررسی می‌شود.

این دارو ممکن است شانس چند قلو زائی را افزایش دهد.

این دارو ممکن است باعث بزرگ شدن تخمدان‌ها و کیست‌های تخمدانی شود که باید به طور مرتب تحت نظر پزشک بوده و از این جهت بررسی شوید.

در برخی زنان ممکن است حاملگی‌های خارج رحمی با این دارو رخ دهد. با پزشک خود مشورت کنید.

هنگامی که از این دارو برای تحریک تخمک گذاری استفاده می‌کنید، کار کردن بیرون از منزل را کاهش دهید و در این مورد می‌توانید با پزشک خود مشورت کنید.

عوارض جانبی احتمالی

تمامی داروها در کنار مزایای درمانی که دارا هستند، شامل برخی عوارض شایع و ناشایع نیز هستند که خیلی از افراد دچار این عوارض نمی‌شوند و یا به صورت خفیف با عوارض مواجه می‌شوند. اگر هر یک از عوارض شایع زیر در شما رخ داد با پزشک خود مشورت کنید:

جوش‌های پوستی، درد و بزرگ شدن پستان‌ها، ناراحتی و عوارض محل تزریق دارو، سر درد، عفونت سینوس‌ها، مشکلات گوارشی و ناراحتی معده، خستگی مزمن

توجه داشته باشید این عوارض همه آنچه که به دنبال استفاده از سینال-اف® رخ می‌دهد، نیست. بنابراین اطلاعات بیشتر در این زمینه را می‌توانید از پزشک یا داروساز خود سوال کنید.

تماس با واحد حمایت از بیماران

توجه داشته باشید اگر عوارضی به جز موارد ذکر شده را تجربه کردید، آنها را با پزشک خود در میان گذاشته و یا  اینجا کلیلک کنید و با ما از طریق مرکز حمایت بیمار سیناژن تماس حاصل فرمائید. 

بارداری و شیردهی

این دارو در رده X بارداری قرار دارد، یعنی به هیج عنوان نباید در حین بارداری از آن استفاده شود. زیرا برای جنین داخل رحم بسیار خطرناک است و مطالعات انجام شده بر روی حیوانات آزمایشگاهی، به دنیا آمدن نوزادان با اختلالات جسمی فراوان را نشان داده است. همچنین این مشکل در تعدادی از زنان نیز گزارش شده است.

توجه داشته باشد سینال-اف® برای کمک به باردار شدن افراد نابارور مورد مصرف دارد و با باردار شدن فرد، مصرف دارو قطع می شود.

در مورد شیردهی، در حال حاضر اطلاعات کاملی در دسترس نیست که  آیا دارو در شیر مادر ترشح می شود و یا خیر. تصمیم گیری نهایی برای مصرف آن در دوران شیردهی و یا قطع شیردهی با صلاحدید پزشک صورت می‌گیرد.

نحوه ی نگهداری

دارو دور از دسترس کودکان نگهداری شود.

این دارو باید در دمای بین 2 تا 8 درجه سانتیگراد نگهداری شود.

در صورتی که تاریخ مصرف دارو گذشته باشد‌ از مصرف آن خودداری کنید. همچنین در صورتی که در دارو ذره مشاهده کردید‌، از مصرف آن خودداری کنید.

دارو را در معرض نور مستقیم آفتاب قرار ندهید.

در مورد فرم ویال، باقی مانده دارو بعد از یکبار مصرف باید دور ریخته شود.

سوالات متداول

A

تزریق باید به صورت زیرجلدی با زاویه 90 درجه انجام شود. محل‌های مناسب جهت تزریق عبارت­اند از: روی شکم و با فاصله 5 سانتی‌متر از ناف. روی ران‌ها

A

در صورتی که بیمار پس از تزریق علائم و واکنش های حین تزریق از قبیل درد، قرمزی، التهاب و ... را داشته باشد، بهتر است تا زمان برطرف شدن علائم، استحمام به تاخیر بیفتد. در غیر این صورت نیم ساعت پس از تزریق، استحمام مانعی ندارد.

A

پس از تهیه فرم محلول، بهتر است قبل از تزریق دارو به دمای محیط برسد. برای این منظور حداکثر نیم ساعت زمان کافی است.

بیشتر