سینومر®


(گلاتیرامر استات)

Simplicity, Reliability, Safety


معرفی

سینومر دارویی از جنس پروتئین با اثرات تنظیم کننده‌ی سیستم ایمنی است.

دوز و اشکال دارویی

سرنگ های تک دوز آماده تزریق، محتوی 40 میلی گرم گلاتیرامر استات در 1 سی سی

موارد مصرف

سینومر سبب کنترل بیماری ام اس، کاهش تعداد حملات و بازگشت بیمار به زندگی روزمره می گردد. این دارو سبب درمان کامل بیماری ام اس نخواهد شد؛ اما میزان وقوع حملات را کاهش می دهد.

این دارو می تواند با اهداف درمانی دیگری نیز مورد استفاده قرار گیرد که در بالا به آن اشاره نشده باشد.

نحوه مصرف

توجه کنید که دارو حتما بایستی مطابق دستور پزشک مصرف گردد و از هر گونه تغییر سرخود در شیوه تجویز و دوز مصرفی جدا خودداری نمایید.

حتما تقویمی جهت ثبت روزهای تزریق دارو داشته باشید. دارو را در روز و ساعت مشخصی که بر اساس برنامه زندگی خود به یاد خواهید داشت تزریق کنید؛ به عنوان مثال در حالتی که دارو به صورت 40 میلی گرم سه بار در هفته استفاده می شود، روزهای شنبه، دوشنبه و چهارشنبه، ساعت 8 شب تزریق گردد. توجه داشته باشید که در این حالت بایست بین تزریقات حداقل 48 ساعت فاصله باشد.

قبل از اینکه خودتان اقدام به تزریق دارو نمایید، باید از سوی یکی از اعضای کادر درمانی شامل پزشک، داروساز و یا پرستار، نحوه صحیح تزریق را آموزش ببینید. مراکز پرستاری مربوط به شرکت، علاوه بر تزریق دارو و مشاوره 24 ساعته، شیوه صحیح تزریق را نیز به شما آموزش می دهند. تا زمانی که مطمئن نشده اید که شیوه تزریق را به درستی فرا گرفته اید، از تزریق دارو به خود جدا خودداری نمایید. تزریق اول دارو به خود را در حضور پرستار و یا پزشک خود انجام دهید تا از صحت تجویز مطمئن شوید.

جهت کاهش احتمال واکنش های محل تزریق، محل تزریق بایست در هر نوبت تغییر نماید و نبایست در یک محل دو نوبت طی یک هفته تزریق انجام شود؛ پس از تزریق دارو در یک محل تکراری در طول یک هفته خودداری نمایید. همچنین، از تزریق در نواحی قرمز، ملتهب، کبود، زخمی و یا دچار اسکار پوستی بپرهیزید.

دستان خود را قبل از انجام تزریق با آب و صابون بشویید.

این دارو در مناطقی مانند روی شکم با فاصله ی 5 سانتی متراز ناف، بازو، ران و باسن قابل تزریق است.

دارو بایست به مدت 20 دقیقه قبل از تزریق از یخچال خارج گردد.

حباب های هوای کوچکی ممکن است در سرنگ مشاهده شود؛ نیازی به خارج کردن این حباب ها نیست.

سینومر بایست در یخچال (2 تا 8 درجه سانتی گراد) نگهداری شود و از یخ زدگی، نور و گرما محافظت گردد.

در صورت وجود کدورت و یا تغییر رنگ، از مصرف فراورده خودداری نمایید.

اگر تزریق خود را در ساعت مقرر فراموش کردید، به محض یاد آوری تزریق را انجام دهید؛ اما اگر زمان کمی تا تزریق بعدی باقی مانده است، تزریق دارو را در زمان همیشگی انجام داده و دوز فراموش شده را تزریق نکنید.

این دارو با دوز 40 میلی گرم سه بار در هفته، و تنها بصورت زیر پوستی تزریق می گردد. در صورت تزریق دارو به تعداد سه نوبت در هفته، بایستی بین تزریقات حداقل 48 ساعت فاصله باشد.

نکاتی که قبل از شروع درمان باید بدانید

در صورتی که پزشک تصمیم به آغاز این دارو برای شما داشت، حتما وی را از سابقه حساسیت به هر دارو و یا غذا و نیز بیماری های زمینه ای دیگر خود مطلع سازید. برخی نکات ممکن است به نظر شما بی اهمیت به نظر برسد، اما برای پزشک مهم باشد، لذا تمامی مشکلات زمینه ای و سوابق پزشکی خود را با پزشک معالج در میان بگذارید.

در صورتی که مصرف کننده ی این دارو و یا داروهای مشابه در درمان ام اس می باشید، در صورت مراجعه به مراکز درمانی به هر دلیلی، پزشک و یا پرستار خود را از بیماری زمینه ای خود و دریافت این دارو و یا سایر دارو های زمینه ای مطلع سازید.

در صورت وجود حساسیت به این دارو یا مانیتول که در ساخت این فراورده استفاده شده است، از این دارو نبایست استفاده نمایید.

قبل از مصرف هر دارو دیگری، بایست پزشک خود را در جریان قرار دهید. مشاوره با داروساز می تواند در بررسی تداخلات دارویی حائز اهمیت باشد. لازم به ذکر است که مکمل های گیاهی و گیاهان دارویی از این امر مستثنی نمی باشند.

نکاتی که در حین درمان باید بدانید

مصرف این دارو را به کادر درمان خود، پزشک، داروساز و پرستار، اطلاع دهید.

پیش از انجام هر گونه واکسیناسیون، با پزشک خود مشورت کنید. تزریق واکسن همزمان با مصرف این دارو می تواند سبب عدم اثر بخشی واکسن یا افزایش شانس ابتلا به عفونت شود

عوارض جانبی احتمالی

در صورتی که در زمان مصرف این دارو علایم حساسیت را مشاهده نمودید، دارو را مصرف نکرده و هر چه سریعتر پزشک خود را در جریان قرار دهید. این علایم شامل موارد زیر می باشد:

  • درد قفسه ی سینه
  • تپش قلب شدید و آزاردهنده
  • کهیر، انواع بثورات پوستی و خارش
  • احساس تنگی نفس، گرفتگی گلو یا خفگی
  • احساس گُر گرفتگی (گرما شدید و قرمز شدن سطح بدن)
  • احساس تورم در صورت، زبان و یا گلو

عوارض محل تزریق با این دارو شامل التهاب، قرمزی، تورم، خارش، درد خفیف و یا تغییرت خفیف پوستی می باشد. این عوارض عموما خوش خیم و گذرا هستند، اما در صورتی که شدت آنها زیاد است و یا آزار دهنده می باشند، پزشک خود را در جریان قرار دهید.

برخی از مصرف کنندگان این دارو، علایمی مانند گر گرفتگی، درد فقسه سینه، اضطراب، تنگی نفس خفیف و یا احساس تپش قلب را احساس خواهند کرد. این علایم ممکن است در فاصله کوتاهی پس از تزریق رخ دهند. این علایم خوش خیم و گذرا بوده و با ادامه درمان از شدت آن ها کاسته شده و ناپدید می شوند.

تماس با واحد حمایت از بیماران

توجه داشته باشید اگر عوارضی به جز موارد ذکر شده را تجربه کردید، آنها را با پزشک خود در میان گذاشته و یا  اینجا کلیلک کنید و با ما از طریق مرکز حمایت بیمار سیناژن تماس حاصل فرمائید. 

اقدامات لازم در صورت فراموش کردن مصرف یک دوز از دارو

در صورت فراموشی، در اولین فرصت دوز فراموش شده تزریق شود. در صورت نزدیک بودن لحظه‌ی یادآوری به دوز بعدی، نیازی به تزریق دوز فراموش شده نیست؛ از تزریق دو برابری خودداری کنید.

بارداری و شیردهی

وقوع بارداری یا قصد به بارداری را حتما با پزشک خود در میان بگذارید. این امر به پزشک در انتخاب دارو جهت کنترل بهتر بیماری در زمان حاملگی و پس از زایمان کمک می کند.

اطلاعات کاملی از سلامت دارو در دوره ی شیر دهی وجود ندارد، لذا تنها با تجویز پزشک قابلیت استفاده دارد.

نحوه ی نگهداری

این دارو بایست در دمای یخچال (2 تا 8 درجه سانتی گراد) نگهداری شود و از یخ زدگی، نور و گرما محافظت گردد.

سوالات متداول

A

سینومر اثربخشی بالاتری نسبت به سینووکس دردرمان ام اس دارد. تغییر ممکن است به علت پیشرفت بیماری، وجود پلاک های فعال و یا تمایل بیمار به بارداری باشد.

A

تشدید علایم نورولوژیک قبلی بایست به اطلاع پزشک رسانده شود و پزشک تصمیم گیرنده در این مورد است

A

با تجویز پزشک معالج بلا مانع است

A

با تجویز پزشک معالج بلا مانع است

بیشتر