سینوتک®


(دی متیل فومارات)

Back to Real Life


معرفی

سینوتک® با تنظیم عملکرد سیستم ایمنی و کاهش قابل توجه تعداد و شدت حملات، می تواند کیفیت زندگی بیماران را افزایش داده و امکان برگشت بیماران به فعالیت های روزمره را فراهم کند.

دوز و اشکال دارویی

سینوتک® بصورت کپسول های انتریک کوتد 120 میلی گرمی در بسته بندی 14 عددی و کپسول های انتریک کوتد 240 میلی گرمی در بسته بندی 30 عددی تهیه شده است.

موارد مصرف

سینوتک® سبب کنترل بیماری ام اس، کاهش تعداد حملات و بازگشت بیمار به زندگی روزمره می گردد. این دارو سبب درمان کامل بیماری ام اس نخواهد شد؛ اما میزان وقوع حملات را کاهش می دهد.

این دارو می تواند با اهداف درمانی دیگری نیز مورد استفاده قرار گیرد که در بالا به آن اشاره نشده باشد.

نحوه مصرف

توجه کنید که دارو حتما بایستی مطابق دستور پزشک مصرف گردد، و از هر گونه تغییر سرخود در شیوه تجویز و دوز مصرفی جدا خودداری نمایید. دوز این دارو ممکن است جهت اثر بخشی و یا کنترل عوارض جانبی، توسط پزشک تغییر یابد.

این دارو می تواند به هر دو صورت همراه با غذا و یا با شکم خالی مصرف گردد.

کپسول ها بایستی به صورت کامل بلعیده گردد و از شکستن، جویدن و بازکردن کپسول ها خودداری نمایید.

سینوتک® معمولا با دوز کمتر آغاز شده و پس از هفت روز با دوز بیشتری ادامه می یابد.

قوطی دارو بایست در دمای اتاق و به دور از نور، رطوبت و گرما نگهداری شود. کپسول هایی که تا 90 روز پس از باز شدن قوطی استفاده نشوند، بایست دور ریخته شوند.

نکاتی که قبل از شروع درمان باید بدانید

در صورت وجود حساسیت به این دارو و یا ترکیباتی که در ساخت آن استفاده شده اند، نبایستی از آن استفاده نمایید. در صورتی که پزشک تصمیم به آغاز این دارو برای شما داشت، حتما وی را از سابقه حساسیت به هر دارو و یا غذا و نیز بیماری های زمینه ای دیگر مطلع سازید. برخی نکات ممکن است به نظر شما بی اهمیت به نظر برسد، اما برای پزشک مهم باشد، لذا تمامی مشکلات زمینه ای و سوابق پزشکی خود را با پزشک معالج در میان بگذارید.

در صورت داشتن عفونت فعال یا پایین بودن سطح گلبول های سفید خون، حتما به پزشک خود اطلاع دهید.

در صورتی که مصرف کننده این دارو و یا داروهای مشابه در درمان ام اس می باشید، در صورت مراجعه به مراکز درمانی به هر دلیلی، پزشک و یا پرستار خود را از بیماری زمینه ای خود و دریافت این دارو و یا سایر دارو های زمینه ای مطلع سازید.

قبل از مصرف هر دارویی بایست پزشک خود را در جریان داروی مصرفی قرار دهید. مشاوره با داروساز می تواند در بررسی تداخلات دارویی حائز اهمیت باشد. لازم به ذکر است که مکمل های گیاهی و گیاهان دارویی از این امر مستثنی نمی باشند.

نکاتی که در حین درمان باید بدانید

قبل از مصرف هر دارویی بایست پزشک خود را در جریان داروی تجویزی قرار دهید. مشاوره با داروساز می تواند در بررسی تداخلات دارویی حائز اهمیت باشد. لازم به ذکر است که گیاهان دارویی ازین امر مستثنی نمی باشند.

آزمایشات خونی توصیه شده توسط پزشک انجام شود.

این دارو می تواند سبب ایجاد حس گرگرفتگی شود. مصرف دارو با غذا می تواند سبب کاهش آن شود. در صورت شدت گرگرفتگی، با پزشک خود در میان بگذارید.

عوارض جانبی احتمالی

هر گونه علامت عفونت های سیستم عصبی مرکزی را بایست فوراً به پزشک گزارش نمود. علایم زیر می توانند به آهستگی پیشرفت نمایند و یا سیر سریعی داشته باشند:

 • اختلال سطح هوشیاری
 • کاهش قدرت بینایی
 • اختلال در تکلم و یا قدرت راه رفتن
 • احساس ضعف در یک طرف بدن

در صورتی که در زمان مصرف این دارو علایم حساسیت را مشاهده نمودید، هر چه سریعتر پزشک خود را در جریان قرار دهید. این علایم شامل موارد زیر می باشد:

 • کهیر، انواع بثورات پوستی و خارش
 • احساس تنگی نفس
 • احساس گرما شدید و قرمز شدن سطح بدن
 • کاهش اشتها، درد شکمی، زردی، تغییر رنگ ادرار و مدفوع
 • احساس تورم در صورت، زبان و یا گلو

عوارض جانبی با تمام داروهای موجود در بازار، چه شیمیایی و چه گیاهی، ممکن است مشاهده شود و این دارو هم از این امر مستثنی نمی باشد. برخی از عوارض شایع این دارو در ذیل آمده است:

 • احساس گر گرفتگی: این عارضه در مصرف کنندگان این دارو دیده می شود. لازم به ذکر است که این عارضه خطرناک نبوده، لذا در صورت بروز این عارضه داروی خود را قطع نکنید. مصرف دارو به همراه غذا قادر است از شدت این عارضه بکاهد.
 • تهوع و استفراغ
 • خارش پوستی

بروز این علایم می تواند دلایل دیگری نیز داشته باشد و بایستی حتما توسط پزشک معالج شما مورد ارزیابی واقع گردد.

تماس با واحد حمایت از بیماران

توجه داشته باشید اگر عوارضی به جز موارد ذکر شده را تجربه کردید، آنها را با پزشک خود در میان گذاشته و یا  اینجا کلیلک کنید و با ما از طریق مرکز حمایت بیمار سیناژن تماس حاصل فرمائید. 

اقدامات لازم در صورت فراموش کردن مصرف یک دوز از دارو

در صورت فراموشی، در اولین فرصت دوز فراموش شده مصرف شود. در صورت نزدیک بودن لحظه‌ی یادآوری به دوز بعدی، نیازی به مصرف دوز فراموش شده نیست؛ از مصرف دو برابری خودداری کنید.

بارداری و شیردهی

تاثیر این دارو بر جنین در اثر استفاده حین بارداری نامشخص است. وقوع بارداری یا قصد به بارداری را حتما با پزشک خود در میان بگذارید. این امر به پزشک در انتخاب دارو جهت کنترل بهتر بیماری در زمان حاملگی و پس از زایمان کمک می کند.

اطلاعات کاملی از سلامت دارو در دوره ی شیر دهی وجود ندارد، لذا تنها با تجویز پزشک قابلیت استفاده دارد.

نحوه ی نگهداری

سینوتک® بصورت کپسول های انتریک کوتد 120 میلی گرمی در بسته بندی 14 عددی و کپسول های انتریک کوتد 240 میلی گرمی در بسته بندی 30 عددی تهیه شده است.

دارو بایست در دمای 15 تا 30 درجه سانتی گراد نگهداری گردد. کپسول ها بایست در برابر نور محافظت شده و حتما در ظرف اصلی خود نگهداری شوند. 90 روز پس از باز شدن درب قوطی، قوطی و کپسول هایش بایست دور ریخته شوند.

سوالات متداول

A

انتخاب نوع درمان بستگی به تجویز پزشک دارد. سینوتک در مطالعات انجام شده از سینووکس قوی تر است اما این دلیل بر مناسب بودن دارو برای شما نیست

A

توصیه نمی گردد و تنها با تجویز پزشک امکان پذیر می باشد

A

توصیه نمی گردد و تنها با تجویز پزشک امکان پذیر می باشد

A

مصرف با غذا از احتمال بروز عارضه فلاشینگ دارو می کاهد. اما اگر بیمار مشکل فلاشینگ و یا تحریک گوارشی ندارد؛ الزامی به مصرف دارو با غذا نمی باشد.

بیشتر