سینال-اف


(فولیتروپین آلفا)


سینال-اف (فولیتروپین آلفا)

قلم تزریقی حاوی محلول آماده تزریق دارای 450 واحد بین‌المللی فولیتروپین آلفا در 0.75 میلی‌لیتر

قلم تزریقی حاوی محلول آماده تزریق دارای 900 واحد بین‌المللی فولیتروپین آلفا در 1.5 میلی‌لیتر

ویال حاوی 75 واحد بین‌المللی فولیتروپین آلفا، به همراه یک آمپول به حجم 1 میلی لیتر آب مقطر استریل به عنوان حلال دارو

سینال-اف چیست؟

سینال-اف® (فولیتروپین آلفا) ترکیبی هورمونی مشابه هورمون تحریک کننده فولیکول (FSH) که توسط غده هیپوفیز ترشح می‌گردد، می‌باشد که توسط تکنیک DNA نوترکیب ساخته می‌شود. نقش FSH کمک به بلوغ تخمک ها در تخمدان می‌باشد.

فولیتروپین آلفا به عنوان دارویی مؤثر در درمان ناباروری خانم‌ها استفاده می‌شود. در زنانی که ناباروری ایشان به علت مشکلات تخمک‌گذاری می‌باشد، این دارو باعث رشد تخمک‌ها و تخمک‌گذاری صحیح می‌شود.

فولیتروپین آلفا در مردان نیز به عنوان داروی ناباروری استفاده می‌شود. برخی مردان به علت مقدار کم و ناکافی اسپرم دچار ناباروری می‌شوند که سینال-اف® باعث افزایش تعداد اسپرم در این مردان می‌شود.

سینال-اف در چه مواردی استفاده می شود؟

  • این دارو به زنان نابارور کمک می‌کند تا بتوانند باردار شوند.
  • این دارو باعث افزایش اسپرم و درمان ناباروری مردان می‌شود.

 

سینال-اف® ممکن است برای درمان مواردی غیر از آنچه در بالا ذکر شد، کاربرد داشته باشد که با توجه به تشخیص پزشک برای شما تجویز می شود.

 

 

در حین مصرف سینال-اف باید به چه نکاتی توجه داشت؟

در صورتی که در زمان مصرف این دارو علایم حساسیت به دارو را مشاهده نمودید، دارو را مصرف نکرده و هر چه سریعتر پزشک خود را در جریان قرار دهید. این علایم شامل موارد ذیل می باشد:

  • کهیر
  • انواع بثورات و یا خارش پوستی
  • احساس تنگی نفس
  • افت فشار خون
  • احساس گرفتگی و یا کلفتی صدا
  • احساس تورم در صورت، زبان و یا گلو.

به دندانپزشک و جراح و پزشکان دیگری که مراجعه می کنید اطلاع دهید که در حال مصرف داروی سینال-اف (فولیتروپین-آلفا) می باشید.

اثر بخشی سینال-اف با اندازه گیری سطح سرمی استرادیول و اولتراسوند رحمی ، تحت نظر پزشک در فواصل منظم بررسی می شود.

این دارو ممکن است شانس چند قلو زائی را افزایش دهد.

این دارو ممکن است باعث بزرگ شدن تخمدان ها و کیست های تخمدانی شود که باید به طور مرتب تحت نظر پزشک بوده و از این جهت بررسی شوید.

در برخی زنان ممکن است حاملگی های خارج رحمی با این دارو رخ دهد. با پزشک خود مشورت کنید.

هنگامی که از این دارو برای تحریک تخمک گذاری استفاده می کنید کار کردن بیرون از منزل را کاهش دهید و در این مورد می توانید با پزشک خود مشورت کنید.

اگر باردار باشید و از این دارو استفاده کنید به جنین آسیب های جدی وارد می شود. این دارو فقط برای مصرف پیش از بارداری ودر افراد نابارور است.

اگر در دوران شیردهی هستید حتما در خصوص مصرف این دارو با پزشک خود مشورت کنید.

تمامی دارو ها در کنار مزایای درمانی که دارا هستند، شامل برخی عوارض شایع و ناشایع نیز هستند که خیلی از افراد دچار این عوارض نمی شوند و یا به صورت خفیف با عوارض مواجه می شوند. اگر هر یک از عوارض شایع زیر در شما رخ داد با پزشک خود مشورت کنید:

جوش های پوستی، درد و بزرگ شدن پستان ها، ناراحتی و عوارض محل تزریق دارو، سر درد، عفونت سینوس ها، مشکلات گوارشی و ناراحتی معده، خستگی مزمن

توجه داشته باشید این عوارض همه آنچه که به دنبال استفاده از سینال-اف رخ می دهد، نیست . بنابراین اطلاعات بیشتر در این زمینه را می توانید از پزشک یا داروساز خود سوال کنید. همچنین سیستم حمایت از بیمار پاسخگوی سوالات شما در مورد داروی سینال-اف می باشد.

مصرف سینال-اف در بارداری و شیردهی چگونه است؟

این دارو در رده X بارداری قرار دارد، یعنی به هیج عنوان نباید در حین بارداری از آن استفاده شود. زیرا برای جنین داخل رحم بسیار خطرناک است و مطالعات انجام شده بر روی حیوانات آزمایشگاهی، به دنیا آمدن نوزادان با اختلالات جسمی فراوان را نشان داده است. همچنین این مشکل در تعدادی از زنان نیز گزارش شده است.

توجه داشته باشد سینال-اف® برای کمک به باردار شدن افراد نابارور مورد مصرف دارد و با باردار شدن فرد، مصرف دارو قطع می شود.

در مورد شیردهی، در حال حاضر اطلاعات کاملی در دسترس نیست که  آیا دارو در شیر مادر ترشح می شود و یا خیر. تصمیم گیری نهایی برای مصرف آن در دوران شیردهی و یا قطع شیردهی با صلاحدید پزشک صورت می‌گیرد.

سوالات متداول

بیشتر