سینال-اف


(فولیتروپین آلفا)


سینال-اف (فولیتروپین آلفا)

ویال 5.5 میکروگرم از فولیتروپین آلفا که معادل 75 IU (واحد) می باشد  به همراه یک آمپول به حجم 1 میلی لیتر آب مقطر استریل به عنوان حلال دارو

سینال-اف چیست؟

سینال-اف (فولیتروپین آلفا) ترکیبی هورمونی مشابه هورمون تحریک کننده فولیکول (FSH) که توسط غده هیپوفیز ترشح می گردد می باشد که توسط تکنیک DNAنوترکیب ساخته می شوند. نقش FSH کمک به بلوغ تخمک ها در تخمدان می باشد.

فولیتروپین آلفا به عنوان داروئی موثر در درمان ناباروری خانم ها استفاده می شود.این دارو هم در زنان و هم در مردان مورد مصرف دارد. در زنانی که ناباروری ایشان به علت مشکلات تخمک گذاری می باشد، این دارو باعث رشد تخمک ها و تخمک گذاری صحیح می شود.

فولیتروپین آلفا در مردان نیز به عنوان داروی ناباروری استفاده می شود. برخی مردان به علت مقدار کم و ناکافی اسپرم دچار ناباروری می شوند که سینال اف باعث افزایش تعداد اسپرم در این مردان می شود.

سینال-اف در چه مواردی استفاده می شود؟

 • این دارو به زنان نابارور کمک می کند تا بتوانند باردار شوند.
 • این دارو باعث افزایش اسپرم و درمان ناباروری مردان می شود.

سینال-اف ممکن است برای درمان مواردی غیر از آنچه در بالا ذکر شد،کاربرد داشته باشد که با توجه به تشخیص پزشک برای شما تجویز می شود.

چه مواردی را پیش از مصرف سینال-اف باید بدانید؟

 • اگر به فولیتروپین آلفا یا برخی مواد موجود در آن در گذشته حساسیت نشان داده اید  به پزشک خود خبر دهید.
 • اگر به دارویی مشابه این دارو(مثلا سایر داروهای درمان ناباروری) یا داروهای دیگر یا مواد غذایی و ... حساسیت دارید، حتما درباره ی این آلرژی و حساسیت و علائمی که با مصرف هریک از این موارد در شما ایجاد می شود با پزشک خود صحبت کنید.

علائمی که ممکن است نشان دهنده ی آلرژی باشد شامل : جوش های پوستی،کهیر، خارش، تنفس های کوتاه و تنگی نفس،خس خس سینه و صدا دار بودن تنفس، سرفه، تورم صورت، تورم لب ها، تورم زبان و تورم گلو است. این موارد می تواند با توجه به هر فردی متفاوت باشد و موارد دیگری را غیر از آنچه ذکر شد شامل شود که حتما باید با پزشک خود در میان بگذارید.

 • اگر مشکلات و بیماری های زیر را دارید حتما به پزشک خود بگوید :

-بیماری ها و مشکلات غده آدرنال(غده فوق کلیه)

-تومور مغزی

-بیماری ها و مشکلات مرتبط با غده ی هیپوفیز مغز

-مشکلات و بیماری های غده تیروئید (مثل کم کاری تیروئید یا پرکاری تیروئید )

-در خانم ها، وجود تومور در اندام های زنانه مثل پستان ها ، تخمدان ها و رحم

-در خانم ها، بزرگ بودن تخمدان ها و یا کیست تخمدانی

-در خانم ها، خونریزی غیر طبیعی و زیاد از واژن و رحم

-خونریزی مجاری ادراری

-در آقایان، آسیب دائمی به بیضه ها

-مشکلات انعقاد خون

-مشکلات تنفسی مانند آسم

 • اگر باردار هستید یا احتمال می دهید که باردار باشید حتما به پزشک خود اطلاع دهید.
 • اگر در دوران شیردهی هستید حتما در خصوص مصرف این دارو با پزشک خود مشورت کنید.
 • پزشک شما تست های آزمایشگاهی نظیر سنجش سطح سرمی استرادیول و اولتراسوند رحمی را برای شما تجویز خواهد کرد تا دوز صحیح و مناسب از سینال-اف را برای شما تجویز کند. همچنین این آزمایش ها کمک می کنند تا پزشک زمان تجویز و تزریق داروی دیگرتان به اسم HCG را به دنبال اتمام سینال-اف برای شما در نظر بگیرد.
 • قبل از شروع درمان با سینال-اف باید تمامی داروهائی که به جز این دارو استفاده میکنید را به پزشک خود اطلاع دهید. این موارد شامل تمامی داروهایی که برای شما تجویز شده، داروهایی که بدون نسخه پزشک تهیه کرده اید، داروهای گیاهی و تمامی ویتامین ها و مکمل ها می باشد. تداخل داروئی این موارد با داروی سینال-اف باید بررسی شود. مشاوره با داروساز می تواند در بررسی تداخلات دارویی برای شما بسیار مفید واقع شود. لازم به ذکر است که گیاهان داروئی از این امر مستثنی نیستند. هیچ داروئی را بدون مشورت با پزشک،کم یا زیاد و یا قطع نکنید.

سینال-اف چگونه مصرف می شود؟

 • توجه کنید که دارو باید مطابق دستور پزشک مصرف گردد و از هر گونه تغییر خودسرانه در شیوه و دوز مصرفی جدا خودداری نمائید.
 • سینال-اف باید در مطب پزشک یا بیمارستان و یا کلینیک تحت نظر پزشک تزریق شود ودر صورت صلاحدید پزشک واطمینان از آموزش صحیح می توانید تزریق دارو را در منزل انجام دهید.
 • قبل از تزریق، ویال و آمپول حاوی حلال را بالا و در مقابل نور گرفته و در صورت مشاهده هر گونه مواد اضافی و یا تغییر رنگ و ... از تزریق آن خودداری کنید.
 • یک یا تعداد بیشتری از داروی سینال-اف در 1 میلی لیتر از حلال آب مقطر برای تزریق حل می شود.(در هر نیم میلی لیتر حلال (نصف مقدار حلال موجود در آمپول) نباید بیشتر از 225 IU از پودر دارو حل شود ). دارو بعد از آماده سازی و حل شدن پودر با حلال باید سریعا به صورت زیر جلدی تزریق شود.
 • دوز و مدت زمان مصرف این دارو به وضعیت شما و میزان پاسخ دهی قابل قبول به دارو با تشخیص پزشک بستگی دارد. پزشک شما برخی تست های آزمایشگاهی مثل سطح سرمی استرادیول و اولتراسوند رحمی را برای شما تجویز می کند تا میزان دوز صحیح و زمان مصرف داروی بعدی(HCG ) را برای شما مشخص کند.
 • فراموش نکنید بهتر است برای جلوگیری از مشکلات پوستی ناشی از تزریق دارو ،در هر بار مصرف دارو، محل تزریق روی بدنتان را جا به جا کرده و در مناطق مختلف تزریق را انجام دهید. (فاصله ی 2.5 سانتی متر بین دو محل تزریق مناسب است)
 • سر سوزن یا سرنگ، شیشه ی دارو و داروی اضافه را بعد از تزریق دور بریزید. موارد ایمنی را در این مورد باید رعایت کنید.
 • اگر تزریق یک دوز سینال-اف را فراموش کردید حتما در سریع ترین زمان ممکن با پزشک خود تماس بگیرید.
 • اگر مقداری بیشتر از دوز تجویز شده توسط پزشک تزریق گردید، حتما با پزشک خود و یا مرکز کنترل مسمومیت تماس بگیرید.
 • در صورت بروز هرگونه مشکل یا سوال در خصوص داروی سینال-اف با پزشک یا سیستم حمایت از بیمار و پرستاری شرکت سیناژن تماس بگیرید.
 • حتما به گونه ای برنامه ریزی کنید که آخرین روز تزریق داروی سینال-اف را بتوانید به پزشک خود اطلاع دهید. این مورد از این جهت حائز اهمیت است که باید یک روز بعد از آخرین تزریق سینال-اف داروی دیگرتان (HCG ) را شروع کنید و پزشکتان باید حتما در جریان باشد و دارو را برای شما نسخه کند و روند درمانی را با صلاحدید خودشان برای شما در نظر بگیرد.

در حین مصرف سینال-اف باید به چه نکاتی توجه داشت؟

در صورتی که در زمان مصرف این دارو علایم حساسیت به دارو را مشاهده نمودید، دارو را مصرف نکرده و هر چه سریعتر پزشک خود را در جریان قرار دهید. این علایم شامل موارد ذیل می باشد:

 • کهیر
 • انواع بثورات و یا خارش پوستی
 • احساس تنگی نفس
 • افت فشار خون
 • احساس گرفتگی و یا کلفتی صدا
 • احساس تورم در صورت، زبان و یا گلو.

به دندانپزشک و جراح و پزشکان دیگری که مراجعه می کنید اطلاع دهید که در حال مصرف داروی سینال-اف (فولیتروپین-آلفا) می باشید.

اثر بخشی سینال-اف با اندازه گیری سطح سرمی استرادیول و اولتراسوند رحمی ، تحت نظر پزشک در فواصل منظم بررسی می شود.

این دارو ممکن است شانس چند قلو زائی را افزایش دهد.

این دارو ممکن است باعث بزرگ شدن تخمدان ها و کیست های تخمدانی شود که باید به طور مرتب تحت نظر پزشک بوده و از این جهت بررسی شوید.

در برخی زنان ممکن است حاملگی های خارج رحمی با این دارو رخ دهد. با پزشک خود مشورت کنید.

هنگامی که از این دارو برای تحریک تخمک گذاری استفاده می کنید کار کردن بیرون از منزل را کاهش دهید و در این مورد می توانید با پزشک خود مشورت کنید.

اگر باردار باشید و از این دارو استفاده کنید به جنین آسیب های جدی وارد می شود. این دارو فقط برای مصرف پیش از بارداری ودر افراد نابارور است.

اگر در دوران شیردهی هستید حتما در خصوص مصرف این دارو با پزشک خود مشورت کنید.

تمامی دارو ها در کنار مزایای درمانی که دارا هستند، شامل برخی عوارض شایع و ناشایع نیز هستند که خیلی از افراد دچار این عوارض نمی شوند و یا به صورت خفیف با عوارض مواجه می شوند. اگر هر یک از عوارض شایع زیر در شما رخ داد با پزشک خود مشورت کنید:

جوش های پوستی، درد و بزرگ شدن پستان ها، ناراحتی و عوارض محل تزریق دارو، سر درد، عفونت سینوس ها، مشکلات گوارشی و ناراحتی معده، خستگی مزمن

توجه داشته باشید این عوارض همه آنچه که به دنبال استفاده از سینال-اف رخ می دهد، نیست . بنابراین اطلاعات بیشتر در این زمینه را می توانید از پزشک یا داروساز خود سوال کنید. همچنین سیستم حمایت از بیمار پاسخگوی سوالات شما در مورد داروی سینال-اف می باشد.

مصرف سینال-اف در بارداری و شیردهی چگونه است؟

این دارو در رده X بارداری قرار دارد، یعنی به هیج عنوان نباید در حین بارداری از آن استفاده شود. زیرا برای جنین داخل رحم بسیار خطرناک است و مطالعات انجام شده بر روی حیوانات آزمایشگاهی، به دنیا آمدن نوزادان با اختلالات جسمی فراوان را نشان داده است. همچنین این مشکل در تعدادی از زنان نیز گزارش شده است.

توجه داشته باشد سینال-اف برای کمک به باردار شدن افراد نابارور مورد مصرف دارد و با باردار شدن فرد، مصرف دارو قطع می شود.

در مورد شیردهی، در حال حاضر اطلاعات کاملی در دسترس نیست که  آیا دارو در شیر مادر ترشح می شود و یا خیر. تصمیم گیری نهائی برای مصرف آن در دوران شیردهی و یا قطع شیردهی با صلاحدید پزشک صورت می گیرد.

شرایط نگهداری داروی سینال-اف چگونه است؟

دارو دور از دسترس کودکان نگهداری شود

ویال دارو در دمای بین 2 تا 8 درجه سانتیگراد نگهداری شود.

در صورتی که تاریخ مصرف دارو گذشته باشد از مصرف آن خودداری کنید. همچنین در صورتی که بعد از تهیه دارو در داخل آن ذره مشاهده کردید از مصرف آن خودداری کنید.

دارو را در معرض نور مستقیم آفتاب قرار ندهید.

باقی مانده دارو بعد از یکبار مصرف دور ریخته شود.

سوالات متداول

بیشتر