سینوتک


(دی متیل فومارات)


سینوتک چیست؟

این دارو با تنظیم عملکرد سیستم ایمنی و کاهش قابل توجه تعداد و شدت حملات، می تواند کیفیت زندگی بیماران را افزایش داده و امکان برگشت بیماران به فعالیت های روزمره را فراهم کند.

سینوتک چگونه مصرف می شود؟

توجه کنید که دارو حتما بایستی مطابق دستور پزشک مصرف گردد، و از هر گونه تغییر سرخود در شیوه تجویز و دوز مصرفی جدا خودداری نمایید. دوز این دارو ممکن است جهت اثر بخشی و یا کنترل عوارض جانبی، توسط پزشک تغییر یابد.

سینوتک بصورت کپسول های آهسته رهش 120 میلی گرمی در بسته بندی 14 عددی و کپسول های آهسته رهش 240 میلی گرمی در بسته بندی 30 عددی تهیه شده است.

این دارو می تواند به هر دو صورت همراه با غذا و یا با شکم خالی مصرف گردد.

کپسول ها بایستی به صورت کامل بلعیده گردد و از شکستن، جویدن و بازکردن کپسول ها خودداری نمایید.

سینوتک معمولا با دوز کمتر آغاز شده و پس از هفت روز با دوز بیشتری ادامه می یابد.

قوطی دارو بایست در دمای اتاق و به دور از نور، رطوبت و گرما نگهداری شود. کپسول هایی که تا 90 روز پس از باز شدن قوطی استفاده نشوند، بایست دور ریخته شوند.

نکات مهم حین مصرف سینوتک چیست؟

قبل از مصرف هر دارویی بایست پزشک خود را در جریان داروی تجویزی قرار دهید. مشاوره با داروساز می تواند در بررسی تداخلات دارویی حائز اهمیت باشد. لازم به ذکر است که گیاهان دارویی ازین امر مستثنی نمی باشند.

در صورتی که در زمان مصرف این دارو علایم حساسیت را مشاهده نمودید، دارو را مصرف نکرده و هر چه سریعتر پزشک خود را در جریان قرار دهید. این علایم شامل موارد زیر می باشد:

 • کهیر
 • انواع بثورات و یا خارش پوستی
 • احساس تنگی نفس
 • افت فشار خون
 • احساس گرفتگی و یا کلفتی صدا
 • احساس تورم در صورت، زبان و یا گلو

 

عوارض جانبی با تمام داروهای موجود در بازار، چه شیمیایی و چه گیاهی، ممکن است مشاهده شود و این دارو هم از این امر مستثنی نمی باشد. برخی از عوارض شایع این دارو و راه های کاهش آن ها در ذیل آمده است:

 • احساس گر گرفتگی: این عارضه در مصرف کنندگان این دارو دیده می شود. لازم به ذکر است که این عارضه خطرناک نبوده، لذا در صورت بروز این عارضه داروی خود را قطع نکنید. راه هایی جهت کاهش بروز این عارضه وجود دارد، مانند:
 • استفاده از داروهایی مانند آسپرین نیم ساعت قبل از مصرف دارو
 • مصرف دارو به همراه غذا قادر است از شدت این عارضه بکاهد

هر گونه علامت عفونت های سیستم عصبی مرکزی را بایست به پزشک گزارش نمود. علایم زیر می توانند به آهستگی پیشرفت نمایند و یا سیر سریعی داشته باشند:

 • اختلال سطح هوشیاری
 • کاهش قدرت بینایی
 • اختلال در تکلم و یا قدرت راه رفتن
 • احساس ضعف در یک طرف بدن

بروز این علایم می تواند دلایل دیگری نیز داشته باشد، و بایستی حتما توسط پزشک معالج شما مورد ارزیابی واقع گردد.

توجه داشته باشید این عوارض همه آنچه که به دنبال استفاده از سینوتک رخ می دهد نیست. بنابر این اطلاعات بیشتر در این زمینه را می توانید از پزشک یا داروساز خود سوال کنید. همچنین سیستم حمایت از بیمار پاسخگوی سوالات شما در مورد داروی سینوتک می باشد.

شرایط نگهداری سینوتک چگونه است؟

سینوتک بصورت کپسول های ژلاتینه سخت و آهسته رهش 120 میلی گرمی در بسته بندی 14 عددی و کپسول های آهسته رهش 240 میلی گرمی در بسته بندی 30 عددی تهیه شده است.

دارو بایست در دمای 15 تا 30 درجه سانتی گراد نگهداری گردد. کپسول ها بایست در برابر نور محافظت شده و حتما در ظرف اصلی خود نگهداری شوند. 90 روز پس از باز شدن درب قوطی، قوطی و کپسول هایش بایست دور ریخته شوند.

 

سوالات متداول

A

انتخاب نوع درمان بستگی به تجویز پزشک دارد. سینوتک در مطالعات انجام شده از سینووکس قوی تر است اما این دلیل بر مناسب بودن دارو برای شما نیست

A

توصیه نمی گردد و تنها با تجویز پزشک امکان پذیر می باشد

A

توصیه نمی گردد و تنها با تجویز پزشک امکان پذیر می باشد

A

مصرف با غذا از احتمال بروز عارضه فلاشینگ دارو می کاهد. اما اگر بیمار مشکل فلاشینگ و یا تحریک گوارشی ندارد؛ الزامی به مصرف دارو با غذا نمی باشد.

بیشتر